SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I24-4.5V-A
P61-3000-S-A-I24-4.5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I24-4.5V-A
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I24-4.5V-A.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I24-4.5V-A
QUANTITY
P61-3000-S-A-I24-4.5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I24-4.5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I24-4.5V-A
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I24-4.5V-A
Related LinksP61-3000-S-, P61-3000-S-A-I24-4.5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I24-4.5V-A Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I24-4.5V-A
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 69.7VC DO15 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LABEL SOLAR ENERGY datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OPEN FLAG KRIMPTITE (B-148-06) datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf