SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I36-4.5V-A
P61-3000-S-A-I36-4.5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I36-4.5V-A
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I36-4.5V-A.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I36-4.5V-A
QUANTITY
P61-3000-S-A-I36-4.5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I36-4.5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I36-4.5V-A
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I36-4.5V-A
Related LinksP61-3000-S-, P61-3000-S-A-I36-4.5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I36-4.5V-A Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I36-4.5V-A
IC OPAMP VFB 400MHZ 10MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 2008 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
ANT OMNI SQUINT PNL RP TNC datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 2506 datasheet.pdf