SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I72-20MA-C
P61-3000-S-A-I72-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I72-20MA-C
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I72-20MA-C.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I72-20MA-C
QUANTITY
P61-3000-S-A-I72-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I72-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I72-20MA-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I72-20MA-C
Related LinksP61-3000-S-, P61-3000-S-A-I72-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I72-20MA-C Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I72-20MA-C
IC REG LDO 18V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 150KHZ 8UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 17POS datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf