SSI Technologies Inc P61-500-S-A-I24-20MA-C
P61-500-S-A-I24-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-500-S-A-I24-20MA-C
Brief Description
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-500-S-A-I24-20MA-C.pdf
Availability of P61-500-S-A-I24-20MA-C
QUANTITY
P61-500-S-A-I24-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-500-S-A-I24-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-500-S-A-I24-20MA-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-500-S-A-I24-20MA-C
Related LinksP61-500-S-A, P61-500-S-A-I24-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-500-S-A-I24-20MA-C Details Description
Related parts for P61-500-S-A-I24-20MA-C
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOP datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-3 3POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
KIT DEV FOR 89H24NT6AG2 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE FAST REC 1200V 60A SOT227 datasheet.pdf