SSI Technologies Inc P61-500-S-A-I72-4.5V-C
P61-500-S-A-I72-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-500-S-A-I72-4.5V-C
Brief Description
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-500-S-A-I72-4.5V-C.pdf
Availability of P61-500-S-A-I72-4.5V-C
QUANTITY
P61-500-S-A-I72-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-500-S-A-I72-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-500-S-A-I72-4.5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-500-S-A-I72-4.5V-C
Related LinksP61-500-S-A, P61-500-S-A-I72-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-500-S-A-I72-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-500-S-A-I72-4.5V-C
RES SMD 14.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 600V 220A 536W SOT227 datasheet.pdf
IGBT 1200V 75A 347W SOT227 datasheet.pdf
DSUB 26POS PLUG CRIMP HD datasheet.pdf
RES 118 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 DIP 44POS datasheet.pdf
MARKER PLATE THERMAL TRANS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf