SSI Technologies Inc P61-750-S-A-I24-5V-C
P61-750-S-A-I24-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-750-S-A-I24-5V-C
Brief Description
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-750-S-A-I24-5V-C.pdf
Availability of P61-750-S-A-I24-5V-C
QUANTITY
P61-750-S-A-I24-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-750-S-A-I24-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-750-S-A-I24-5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure2250 PSI (15513.2 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-750-S-A-I24-5V-C
Related LinksP61-750-S-, P61-750-S-A-I24-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-750-S-A-I24-5V-C Details Description
Related parts for P61-750-S-A-I24-5V-C
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 960W datasheet.pdf
IC UNDERSAMPLER IF 16-QSOP datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP CAN 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.4A 64 MOHM SMD datasheet.pdf