Littelfuse P6KE100C
P6KE100C picture photo
Mfg. Part Number
P6KE100C
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 85.5VWM 143.85VC DO15
Datasheet Download
P6KE100C.pdf
Availability of P6KE100C
QUANTITY
P6KE100C Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE100C
Internal Part NumberEIS-P6KE100C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP6KE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85.5V
Voltage - Breakdown (Min)90V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp143.85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE100C
Related LinksP6KE, P6KE100C Datasheet, Littelfuse Distributor
P6KE100C Details Description
Related parts for P6KE100C
FILTER LINE 12MH 1.8A VERTICAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 25W 48VIN 3.4VOUT DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS STR DUAL .100" datasheet.pdf