Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE100CAHE3/73
P6KE100CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE100CAHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE100CAHE3/73.pdf
Availability of P6KE100CAHE3/73
QUANTITY
P6KE100CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE100CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-P6KE100CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85.5V
Voltage - Breakdown (Min)95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE100CAHE3/73
Related LinksP6KE100, P6KE100CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE100CAHE3/73 Details Description
Related parts for P6KE100CAHE3/73
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE RS485/422A datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
COMBO 13W3 F PCB STR G HP TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.2V 10W datasheet.pdf