Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE10A-E3/73
P6KE10A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE10A-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE10A-E3/73.pdf
Availability of P6KE10A-E3/73
QUANTITY
P6KE10A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE10A-E3/73
Internal Part NumberEIS-P6KE10A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE10A-E3/73
Related LinksP6KE10, P6KE10A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE10A-E3/73 Details Description
Related parts for P6KE10A-E3/73
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 120.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf