Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE10CAHE3/54
P6KE10CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE10CAHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE10CAHE3/54.pdf
Availability of P6KE10CAHE3/54
QUANTITY
P6KE10CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE10CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE10CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE10CAHE3/54
Related LinksP6KE10C, P6KE10CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE10CAHE3/54 Details Description
Related parts for P6KE10CAHE3/54
VARISTOR 423V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
I/O MODULE 6 DIGITAL 4 SS 24VDC datasheet.pdf
IC RECEIVER FSK/FM/ASK 32LQFP datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 3COND BLACK 5' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUG 3.3V SIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HARBUS64 PRESS-OUT TO datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf