Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE110A-E3/54
P6KE110A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE110A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 94VWM 152VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE110A-E3/54.pdf
Availability of P6KE110A-E3/54
QUANTITY
P6KE110A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE110A-E3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE110A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)94V
Voltage - Breakdown (Min)105V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp152V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.9A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE110A-E3/54
Related LinksP6KE110, P6KE110A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE110A-E3/54 Details Description
Related parts for P6KE110A-E3/54
RES SMD 1.47K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SW ROTARY ACTUATOR 4P 2-3POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO216AA datasheet.pdf