Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE120HE3/73
P6KE120HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE120HE3/73
Brief Description
TVS DIODE 97.2VWM 173VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE120HE3/73.pdf
Availability of P6KE120HE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P6KE120HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE120HE3/73
Internal Part NumberEIS-P6KE120HE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)97.2V
Voltage - Breakdown (Min)108V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp173V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE120HE3/73
Related LinksP6KE12, P6KE120HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE120HE3/73 Details Description
Related parts for P6KE120HE3/73
FIXED IND 120UH 730MA 380 MOHM datasheet.pdf
IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT 10-SON datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 516BGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
Connector Socket 94 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf