ON Semiconductor P6KE150ARLG
P6KE150ARLG picture photo
Mfg. Part Number
P6KE150ARLG
Brief Description
TVS DIODE 128VWM 207VC AXIAL
Datasheet Download
P6KE150ARLG.pdf
Availability of P6KE150ARLG
QUANTITY
P6KE150ARLG Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE150ARLG
Internal Part NumberEIS-P6KE150ARLG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)128V
Voltage - Breakdown (Min)143V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp207V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.9A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE150ARLG
Related LinksP6KE1, P6KE150ARLG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
P6KE150ARLG Details Description
Related parts for P6KE150ARLG
MOSFET 2P-CH 60V 2.9A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 27POS GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 1 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHT/RED 100' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 97MM datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 64 POS datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE MODULE 150V 300A 3T0WER datasheet.pdf