Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE16AHE3/73
P6KE16AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE16AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE16AHE3/73.pdf
Availability of P6KE16AHE3/73
QUANTITY
P6KE16AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE16AHE3/73
Internal Part NumberEIS-P6KE16AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13.6V
Voltage - Breakdown (Min)15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)26.7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE16AHE3/73
Related LinksP6KE16, P6KE16AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE16AHE3/73 Details Description
Related parts for P6KE16AHE3/73
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AMBIENT LIGHT SENSOR 0805 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO204AL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 18MB 165BGA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.9A 39 MOHM SMD datasheet.pdf