Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE18AHE3/73
P6KE18AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE18AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE18AHE3/73.pdf
Availability of P6KE18AHE3/73
QUANTITY
P6KE18AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE18AHE3/73
Internal Part NumberEIS-P6KE18AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15.3V
Voltage - Breakdown (Min)17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE18AHE3/73
Related LinksP6KE18, P6KE18AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE18AHE3/73 Details Description
Related parts for P6KE18AHE3/73
DIODE GEN PURP 600V 70A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 580MA 528 MOHM datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14AWG M8 SOLIS datasheet.pdf
IC DVR MOSFET/IGBT N-CH 8-SOIC datasheet.pdf
WIREWAY DROP HANGER 2.5X2.5" datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT 2SKT datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 8.065K OHM 0.3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
HEX HUT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 216PO datasheet.pdf
CONN HOUSING 3POS datasheet.pdf