ST P6KE18CARL
P6KE18CARL picture photo
Mfg. Part Number
P6KE18CARL
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 32.5VC DO15
Datasheet Download
P6KE18CARL.pdf
Availability of P6KE18CARL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P6KE18CARL Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE18CARL
Internal Part NumberEIS-P6KE18CARL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP6KE, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)123A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency800pF @ 1MHz
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-15
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE18CARL
Related LinksP6KE1, P6KE18CARL Datasheet, ST Distributor
P6KE18CARL Details Description
Related parts for P6KE18CARL
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 80MSPS 3V 32-LFCSP datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 18V 1.0KHZ PCB datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf