Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE20C-E3/54
P6KE20C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE20C-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE20C-E3/54.pdf
Availability of P6KE20C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P6KE20C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE20C-E3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE20C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16.2V
Voltage - Breakdown (Min)18V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE20C-E3/54
Related LinksP6KE20, P6KE20C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE20C-E3/54 Details Description
Related parts for P6KE20C-E3/54
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8-DIP datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 32VAC/VDC 5PK datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
WIRELESS APC-220 & BLUETOOTH KIT datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 10A datasheet.pdf