Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE22A-E3/54
P6KE22A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE22A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE22A-E3/54.pdf
Availability of P6KE22A-E3/54
QUANTITY
P6KE22A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE22A-E3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE22A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18.8V
Voltage - Breakdown (Min)20.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE22A-E3/54
Related LinksP6KE22, P6KE22A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE22A-E3/54 Details Description
Related parts for P6KE22A-E3/54
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DL .100 BLK WW datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 5W DO214AA datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20QSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK TRS datasheet.pdf
ELECT CONTROL PUSHBUTTON SWITCH datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 1MM T/H datasheet.pdf
NGR MON UNIV SC FIBER RJ45 61850 datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf