Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE22HE3/73
P6KE22HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE22HE3/73
Brief Description
TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE22HE3/73.pdf
Availability of P6KE22HE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P6KE22HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE22HE3/73
Internal Part NumberEIS-P6KE22HE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17.8V
Voltage - Breakdown (Min)19.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp31.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE22HE3/73
Related LinksP6KE22, P6KE22HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE22HE3/73 Details Description
Related parts for P6KE22HE3/73
CONN PLUG 60POS LFH SUBASSEMBLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 0.5A SYNC 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
L-BRACKET TALL HORIZONT FOR E3T datasheet.pdf
CAP CER 82PF 2.5KV NP0 2325 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf