Diodes Incorporated P6KE250CA-T
P6KE250CA-T picture photo
Mfg. Part Number
P6KE250CA-T
Brief Description
TVS DIODE 214VWM 344VC DO15
Datasheet Download
P6KE250CA-T.pdf
Availability of P6KE250CA-T
QUANTITY
P6KE250CA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE250CA-T
Internal Part NumberEIS-P6KE250CA-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)214V
Voltage - Breakdown (Min)237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.75A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-15
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE250CA-T
Related LinksP6KE2, P6KE250CA-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
P6KE250CA-T Details Description
Related parts for P6KE250CA-T
RES SMD 14K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC MCU 4K USB MCU LS 20-DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf