Microsemi Commercial Components P6KE27CAE3/TR13
P6KE27CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE27CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL
Datasheet Download
P6KE27CAE3/TR13.pdf
Availability of P6KE27CAE3/TR13
QUANTITY
P6KE27CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE27CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-P6KE27CAE3/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)23.1V
Voltage - Breakdown (Min)25.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp37.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE27CAE3/TR13
Related LinksP6KE27C, P6KE27CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
P6KE27CAE3/TR13 Details Description
Related parts for P6KE27CAE3/TR13
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
2-PORT USB 2.0 HUB CTRLR 24VQFN datasheet.pdf
1 INCH DUAL HST RED (600/2 INCH/ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf