Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE47C-E3/73
P6KE47C-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE47C-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 38.1VWM 67.8VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE47C-E3/73.pdf
Availability of P6KE47C-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P6KE47C-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE47C-E3/73
Internal Part NumberEIS-P6KE47C-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)38.1V
Voltage - Breakdown (Min)42.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp67.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE47C-E3/73
Related LinksP6KE47, P6KE47C-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE47C-E3/73 Details Description
Related parts for P6KE47C-E3/73
BLADE HEX SOCKET 7/32" 5.51" datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 560 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16TSSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1-8 DIFF 48-SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10POS STR WASH 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
1/0 AWG STAGE LIGHTING BLK MISC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 300W datasheet.pdf