Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE540A-E3/54
P6KE540A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE540A-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 459VWM 740VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE540A-E3/54.pdf
Availability of P6KE540A-E3/54
QUANTITY
P6KE540A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE540A-E3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE540A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)459V
Voltage - Breakdown (Min)513V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp740V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)810mA
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE540A-E3/54
Related LinksP6KE540, P6KE540A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE540A-E3/54 Details Description
Related parts for P6KE540A-E3/54
DIODE MODULE 2.5KV 540A D200AA datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRIVER H-S 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 82.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MT RA SKT M12 datasheet.pdf