Comchip Technology P6KE550C-G
P6KE550C-G picture photo
Mfg. Part Number
P6KE550C-G
Brief Description
TVS DIODE 446.6VWM 792VC DO15
Datasheet Download
P6KE550C-G.pdf
Availability of P6KE550C-G
QUANTITY
P6KE550C-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE550C-G
Internal Part NumberEIS-P6KE550C-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)446.6V
Voltage - Breakdown (Min)495V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp792V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)760mA
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-15
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE550C-G
Related LinksP6KE5, P6KE550C-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
P6KE550C-G Details Description
Related parts for P6KE550C-G
Crystal 38.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC CTLR VR11.1 6PH 48LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 381.64 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf