Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE56CAHE3/54
P6KE56CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE56CAHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE56CAHE3/54.pdf
Availability of P6KE56CAHE3/54
QUANTITY
P6KE56CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE56CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE56CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)47.8V
Voltage - Breakdown (Min)53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE56CAHE3/54
Related LinksP6KE56C, P6KE56CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE56CAHE3/54 Details Description
Related parts for P6KE56CAHE3/54
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
RES 816 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
G5 ETHERCAT SERVO DRIVE 2KW 40 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR PAR/PWM SSOP30 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
TJ F/B 20 W/DIODE SPEC MARK datasheet.pdf