| Internal Part Number | EIS-P6KE600CA-HF | |
| Product Training Modules | ESD and ESD Suppressors | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Diodes | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Type | Zener | |
| Unidirectional Channels | - | |
| Bidirectional Channels | 1 | |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 513V | |
| Voltage - Breakdown (Min) | 570V | |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 828V | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 720mA | |
| Power - Peak Pulse | 600W | |
| Power Line Protection | No | |
| Applications | General Purpose | |
| Capacitance @ Frequency | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AC, DO-15, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-15 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | P6KE600CA-HF | |
| Related Links | P6KE60, P6KE600CA-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor | |
 | FDH444 | DIODE GEN PURP 125V 200MA DO35 | datasheet.pdf | |