Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE8.2C-E3/54
P6KE8.2C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE8.2C-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 6.63VWM 12.5VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE8.2C-E3/54.pdf
Availability of P6KE8.2C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P6KE8.2C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE8.2C-E3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE8.2C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.63V
Voltage - Breakdown (Min)7.38V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)48A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE8.2C-E3/54
Related LinksP6KE8.2, P6KE8.2C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE8.2C-E3/54 Details Description
Related parts for P6KE8.2C-E3/54
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.71"L X 4.72"W datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 12.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 95MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
BOX STEEL 18.9"L X 18.9"W datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 4 POS SMD datasheet.pdf