Vishay Semiconductor/Diodes Division P6SMB100CA-E3/5B
P6SMB100CA-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
P6SMB100CA-E3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMB
Datasheet Download
P6SMB100CA-E3/5B.pdf
Availability of P6SMB100CA-E3/5B
QUANTITY
P6SMB100CA-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of P6SMB100CA-E3/5B
Internal Part NumberEIS-P6SMB100CA-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP6SMB, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85.5V
Voltage - Breakdown (Min)95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6SMB100CA-E3/5B
Related LinksP6SMB100, P6SMB100CA-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6SMB100CA-E3/5B Details Description
Related parts for P6SMB100CA-E3/5B
FUSE GLASS 6.3A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 3.6K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB datasheet.pdf
SENSOR IMAGE CMOS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 5V FLATPACK datasheet.pdf