Vishay Semiconductor/Diodes Division P6SMB10AHE3/5B
P6SMB10AHE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
P6SMB10AHE3/5B
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMB
Datasheet Download
P6SMB10AHE3/5B.pdf
Availability of P6SMB10AHE3/5B
QUANTITY
P6SMB10AHE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of P6SMB10AHE3/5B
Internal Part NumberEIS-P6SMB10AHE3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, P6SMB, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6SMB10AHE3/5B
Related LinksP6SMB10, P6SMB10AHE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6SMB10AHE3/5B Details Description
Related parts for P6SMB10AHE3/5B
RES 23.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CERAMIC 10 OHM 10W 5% WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 50POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 6.0PF SMD datasheet.pdf