Vishay Semiconductor/Diodes Division P6SMB13CA-E3/5B
P6SMB13CA-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
P6SMB13CA-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMB
Datasheet Download
P6SMB13CA-E3/5B.pdf
Availability of P6SMB13CA-E3/5B
QUANTITY
P6SMB13CA-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of P6SMB13CA-E3/5B
Internal Part NumberEIS-P6SMB13CA-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP6SMB, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11.1V
Voltage - Breakdown (Min)12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)33A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6SMB13CA-E3/5B
Related LinksP6SMB13, P6SMB13CA-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6SMB13CA-E3/5B Details Description
Related parts for P6SMB13CA-E3/5B
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 18MM datasheet.pdf