ON Semiconductor P6SMB15CAT3
P6SMB15CAT3 picture photo
Mfg. Part Number
P6SMB15CAT3
Brief Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMB
Datasheet Download
P6SMB15CAT3.pdf
Availability of P6SMB15CAT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P6SMB15CAT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6SMB15CAT3
Internal Part NumberEIS-P6SMB15CAT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.8V
Voltage - Breakdown (Min)14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency645pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6SMB15CAT3
Related LinksP6SMB, P6SMB15CAT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
P6SMB15CAT3 Details Description
Related parts for P6SMB15CAT3
CONN BASE SIDE ENTRY SZ2 PG16 datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRVR QUAD LP 16DIP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 300W TO268 datasheet.pdf
PIANO STYLE DIP SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 11/16" datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf