Vishay Semiconductor/Diodes Division P6SMB250A-M3/52
P6SMB250A-M3/52 picture photo
Mfg. Part Number
P6SMB250A-M3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 214VWM 344VC DO-214AA
Datasheet Download
P6SMB250A-M3/52.pdf
Availability of P6SMB250A-M3/52
QUANTITY
P6SMB250A-M3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6SMB250A-M3/52
Internal Part NumberEIS-P6SMB250A-M3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP6SMB, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)214V
Voltage - Breakdown (Min)237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.74A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6SMB250A-M3/52
Related LinksP6SMB25, P6SMB250A-M3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6SMB250A-M3/52 Details Description
Related parts for P6SMB250A-M3/52
BEAD CORE 1K OHM 50MA 0603 SMD datasheet.pdf
SENSOR IC TOUCH/PROXMTY 1CH8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X5R 1210 datasheet.pdf
TERM BLK HORIZ MOD BOX 50MM 2C datasheet.pdf