ON Semiconductor P6SMB30AT3
P6SMB30AT3 picture photo
Mfg. Part Number
P6SMB30AT3
Brief Description
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMB
Datasheet Download
P6SMB30AT3.pdf
Availability of P6SMB30AT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P6SMB30AT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6SMB30AT3
Internal Part NumberEIS-P6SMB30AT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Jan/2010
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)25.6V
Voltage - Breakdown (Min)28.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp41.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.4A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency635pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6SMB30AT3
Related LinksP6SMB, P6SMB30AT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
P6SMB30AT3 Details Description
Related parts for P6SMB30AT3
JUMPER-H9992TR/A3047N/H9992TR 2" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER DL R/A 30POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.92M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 2.5V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HDR 9POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 215MA 2DFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf