Vishay Semiconductor/Diodes Division P6SMB33CA-E3/52
P6SMB33CA-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
P6SMB33CA-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMB
Datasheet Download
P6SMB33CA-E3/52.pdf
Availability of P6SMB33CA-E3/52
QUANTITY
P6SMB33CA-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6SMB33CA-E3/52
Internal Part NumberEIS-P6SMB33CA-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP6SMB, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28.2V
Voltage - Breakdown (Min)31.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.1A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6SMB33CA-E3/52
Related LinksP6SMB33, P6SMB33CA-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6SMB33CA-E3/52 Details Description
Related parts for P6SMB33CA-E3/52
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
SENSOR PRESS 5PSIG ANALOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf