NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. P80C31X2BN,112
P80C31X2BN,112 picture photo
Mfg. Part Number
P80C31X2BN,112
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC 80C51 MCU 128 ROMLESS 40DIP
Datasheet Download
P80C31X2BN,112.pdf
Availability of P80C31X2BN,112
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P80C31X2BN,112 Order Process
Ship out your order
Specifications of P80C31X2BN,112
Internal Part NumberEIS-P80C31X2BN,112
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package9
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series80C
PackagingTube
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed33MHz
ConnectivityEBI/EMI, UART/USART
PeripheralsPOR
Number of I/O32
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P80C31X2BN,112
P80C31X2BN,112 Details Description
Related parts for P80C31X2BN,112
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 80POS .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 0.100 T/H datasheet.pdf
381 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP POLY 68UF 20% 35V T/H datasheet.pdf