Intel P87C51FB33SF76
P87C51FB33SF76 picture photo
Mfg. Part Number
P87C51FB33SF76
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16K 33MHZ OTP 40-DIP
Datasheet Download
P87C51FB33SF76.pdf
Availability of P87C51FB33SF76
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P87C51FB33SF76 Order Process
Ship out your order
Specifications of P87C51FB33SF76
Internal Part NumberEIS-P87C51FB33SF76
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series87C
PackagingTube
Core ProcessorMCS 51
Core Size8-Bit
Speed33MHz
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-DIP
Supplier Device Package40-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P87C51FB33SF76
Related LinksP87C51F, P87C51FB33SF76 Datasheet, Intel Distributor
P87C51FB33SF76 Details Description
Related parts for P87C51FB33SF76
DIODE GEN PURP 200V 30A DO203AB datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 6.0V 2000 MAH datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
REC PWRBLADE datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
SWITCH INDUSTRIAL datasheet.pdf
68CKT INT IPASS CBL 8X W/SB datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
HDR 16POS 2 9MM R/A NO LATCH datasheet.pdf