Vishay Sfernice P9A2R100FISX1103MA
P9A2R100FISX1103MA picture photo
Mfg. Part Number
P9A2R100FISX1103MA
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
P9A2R100FISX1103MA.pdf
Availability of P9A2R100FISX1103MA
QUANTITY
P9A2R100FISX1103MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P9A2R100FISX1103MA
Internal Part NumberEIS-P9A2R100FISX1103MA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationP9A1R100FISX1yyyyy 12/Feb/2015
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP9
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P9A2R100FISX1103MA
Related LinksP9A2R100F, P9A2R100FISX1103MA Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
P9A2R100FISX1103MA Details Description
Related parts for P9A2R100FISX1103MA
IC LINE DRVR LOWPWR QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 105MSPS DUAL 40QFN datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN CIC FFC PLUG 10POS 2.54MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
(OPPOSED BEAM PAIR) DC POWERED datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL THRU PIN 7/8" datasheet.pdf