Pulse Electronics Corporation PA0511.221NLT
PA0511.221NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA0511.221NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220NH 25A 0.39 MOHM
Datasheet Download
PA0511.221NLT.pdf
Availability of PA0511.221NLT
QUANTITY
PA0511.221NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA0511.221NLT
Internal Part NumberEIS-PA0511.221NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLaser Marking Process 03/Dec/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA051XNL
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance220nH
Tolerance±20%
Current Rating25A
Current - Saturation33A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.39 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.400" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.195" (4.96mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA0511.221NLT
Related LinksPA0511, PA0511.221NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA0511.221NLT Details Description
Related parts for PA0511.221NLT
JUMPER-H1507TR/A2015V/X 8" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
SWITCH SPACER SMC SERIES datasheet.pdf
RES SMD 5.76 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 131 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
02 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf