Pulse Electronics Corporation PA1292.152NL
PA1292.152NL picture photo
Mfg. Part Number
PA1292.152NL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 21A 0.98 MOHM
Datasheet Download
PA1292.152NL.pdf
Availability of PA1292.152NL
QUANTITY
PA1292.152NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PA1292.152NL
Internal Part NumberEIS-PA1292.152NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA1X9XNL
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±15%
Current Rating21A
Current - Saturation24A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.98 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.780" L x 0.770" W (19.81mm x 19.56mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.37mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA1292.152NL
Related LinksPA1292, PA1292.152NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA1292.152NL Details Description
Related parts for PA1292.152NL
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE HDMI CON 10' datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 56MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf