Pulse Electronics Corporation PA1320.171NLT
PA1320.171NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA1320.171NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180NH 40A 0.48 MOHM
Datasheet Download
PA1320.171NLT.pdf
Availability of PA1320.171NLT
QUANTITY
PA1320.171NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA1320.171NLT
Internal Part NumberEIS-PA1320.171NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLaser Marking Process 03/Dec/2013
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA1320NL
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance180nH
Tolerance±20%
Current Rating40A
Current - Saturation52A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.48 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.410" L x 0.315" W (10.41mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA1320.171NLT
Related LinksPA1320, PA1320.171NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA1320.171NLT Details Description
Related parts for PA1320.171NLT
RES 250 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
LED BLINKING RED DIFF 5MM RND TH datasheet.pdf