Pulse Electronics Corporation PA1393.252NL
PA1393.252NL picture photo
Mfg. Part Number
PA1393.252NL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.5UH 20A 1.43 MOHM
Datasheet Download
PA1393.252NL.pdf
Availability of PA1393.252NL
QUANTITY
PA1393.252NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PA1393.252NL
Internal Part NumberEIS-PA1393.252NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA1X9XNL
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance2.5µH
Tolerance±15%
Current Rating20A
Current - Saturation23A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.43 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.780" L x 0.770" W (19.81mm x 19.56mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.37mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA1393.252NL
Related LinksPA1393, PA1393.252NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA1393.252NL Details Description
Related parts for PA1393.252NL
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 15POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 180K OHM 16SOIC datasheet.pdf