Pulse Electronics Corporation PA1513.211NLT
PA1513.211NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA1513.211NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 210NH 45A 0.53 MOHM
Datasheet Download
PA1513.211NLT.pdf
Availability of PA1513.211NLT
QUANTITY
PA1513.211NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA1513.211NLT
Internal Part NumberEIS-PA1513.211NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLaser Marking Process 03/Dec/2013
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA151XNL
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance210nH
Tolerance±20%
Current Rating45A
Current - Saturation71A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.53 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.530" L x 0.510" W (13.46mm x 12.95mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA1513.211NLT
Related LinksPA1513, PA1513.211NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA1513.211NLT Details Description
Related parts for PA1513.211NLT
RES TEMP SENS 56 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6.8K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG WEDGE 6POS ORANGE datasheet.pdf