E-Switch PA414C1900
PA414C1900 picture photo
Mfg. Part Number
PA414C1900
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 16A 125V
Datasheet Download
PA414C1900.pdf
Availability of PA414C1900
QUANTITY
PA414C1900 Order Process
Ship out your order
Specifications of PA414C1900
Internal Part NumberEIS-PA414C1900
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesPA4, LAMB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.00mm x 13.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA414C1900
Related LinksPA414, PA414C1900 Datasheet, E-Switch Distributor
PA414C1900 Details Description
Related parts for PA414C1900
VARISTOR 643V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO HORIZ BGS 100MM PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A FMAL 6POS 3' datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR DIV ISO PWM 24SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM SMD datasheet.pdf