Pulse Electronics Corporation PA4301.283NLT
PA4301.283NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4301.283NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 1.02A 131.3 MOHM
Datasheet Download
PA4301.283NLT.pdf
Availability of PA4301.283NLT
QUANTITY
PA4301.283NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4301.283NLT
Internal Part NumberEIS-PA4301.283NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPA4301 Series Shielded Low Profile Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4301
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating1.02A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)131.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4301.283NLT
Related LinksPA4301, PA4301.283NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4301.283NLT Details Description
Related parts for PA4301.283NLT
IC DAC 10BIT 2WIRE I2C 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL 14HTSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf