Pulse Electronics Corporation PA4301.392NLT
PA4301.392NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4301.392NLT
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 2.6A 32.5 MOHM
Datasheet Download
PA4301.392NLT.pdf
Availability of PA4301.392NLT
QUANTITY
PA4301.392NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4301.392NLT
Internal Part NumberEIS-PA4301.392NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPA4301 Series Shielded Low Profile Power Inductors
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4301
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±30%
Current Rating2.6A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)32.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4301.392NLT
Related LinksPA4301, PA4301.392NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4301.392NLT Details Description
Related parts for PA4301.392NLT
IC DRIVER BRIDGE 3PHASE 28SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE EXT HVY NAT 20.1" datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SPDT .1A PCB PIN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR TPS7A6950 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 100K OHM 24DRT datasheet.pdf