Pulse Electronics Corporation PA4303.104NLT
PA4303.104NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4303.104NLT
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.2A 299 MOHM
Datasheet Download
PA4303.104NLT.pdf
Availability of PA4303.104NLT
QUANTITY
PA4303.104NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4303.104NLT
Internal Part NumberEIS-PA4303.104NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPA4303 and PA4304 Series Shielded Power Inductors
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4303
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)299 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4303.104NLT
Related LinksPA4303, PA4303.104NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4303.104NLT Details Description
Related parts for PA4303.104NLT
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2CH CMOS 8XSON datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf