Pulse Electronics Corporation PA4304.274NLT
PA4304.274NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4304.274NLT
Brief Description
FIXED IND 270UH 750MA 460 MOHM
Datasheet Download
PA4304.274NLT.pdf
Availability of PA4304.274NLT
QUANTITY
PA4304.274NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4304.274NLT
Internal Part NumberEIS-PA4304.274NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPA4303 and PA4304 Series Shielded Power Inductors
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4304
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating750mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)460 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4304.274NLT
Related LinksPA4304, PA4304.274NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4304.274NLT Details Description
Related parts for PA4304.274NLT
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOL datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 759 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
560UF 250V 35X25MM 85C 5000H datasheet.pdf