Pulse Electronics Corporation PA4308.152NLT
PA4308.152NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4308.152NLT
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 11A 38 MOHM SMD
Datasheet Download
PA4308.152NLT.pdf
Availability of PA4308.152NLT
QUANTITY
PA4308.152NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4308.152NLT
Internal Part NumberEIS-PA4308.152NLT
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4308
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating11A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)38 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4308.152NLT
Related LinksPA4308, PA4308.152NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4308.152NLT Details Description
Related parts for PA4308.152NLT
IC ADC 14BIT SRL T/H LP 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 25W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONDUCT MARKER CARRIER CLOSED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HDR 105POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
KIT ESD PROTECT 10 VALUE 10EA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf