Pulse Electronics Corporation PA4341.103NLT
PA4341.103NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4341.103NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
INDUCTOR, 7.6 X 6.9 X 3.0, 10 UH
Datasheet Download
PA4341.103NLT.pdf
Availability of PA4341.103NLT
QUANTITY
PA4341.103NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4341.103NLT
Internal Part NumberEIS-PA4341.103NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4341NLT
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating3.5A
Current - Saturation6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)85 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.272" W (7.60mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4341.103NLT
Related LinksPA4341, PA4341.103NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4341.103NLT Details Description
Related parts for PA4341.103NLT
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 560PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 1210 datasheet.pdf
MODULE POWER DC/DC POL 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 43.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf