Pulse Electronics Corporation PA4341.252NLT
PA4341.252NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4341.252NLT
Brief Description
INDUCTOR 7.6 X 6.9 X 3.0 2.5UH
Datasheet Download
PA4341.252NLT.pdf
Availability of PA4341.252NLT
QUANTITY
PA4341.252NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4341.252NLT
Internal Part NumberEIS-PA4341.252NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4341NLT
Material - Core-
Inductance2.5µH
Tolerance±20%
Current Rating7A
Current - Saturation13A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)22 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.272" W (7.60mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4341.252NLT
Related LinksPA4341, PA4341.252NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4341.252NLT Details Description
Related parts for PA4341.252NLT
FIXED IND 2.2UH 11.4A 4 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-22 AWG 0.197" (5.00mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 3V 20-SSOP datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 1.6KVDC RADIAL datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf